Home page > Aktuality > Jedinečný nůž pro jedinečnou jednotku AČR

Jedinečný nůž pro jedinečnou jednotku AČR

Dnešní den, 6. listopad, není náhodně vybrané datum. Dne 5. listopadu 1944 bojovala Československá samostatná obrněná brigáda u Dunkerque. Mezi 4. až 11. listopadem 1943 se zapojily jednotky 1. československé samostatné brigády po osvobození Kyjeva do bojů na východní frontě.

Šestý listopad tedy pomyslně spojuje dvě válečné fronty. Vhodnější termín pro jeho představení by se jen těžko hledal.

„Je to takový kompaktní mladší bratr nože M311 SPELTER. Nože vyvinutého ve spolupráci s příslušníky jednotek předsunutých leteckých návodčí, CloseProtection týmů a speciálních leteckých operací.“ říká jeden ze skupiny designérů čet. Petr Stach.

Při důkladném prohlédnutí naleznete prvky, díky kterým je nůž výjimečný. Propojila se v něm síla a elegance techniky, která je využívána tankovým praporem. Čepel, bříškovitá část ostří a celá přední část nože, vychází ze siluety tanku T-72M4 CZ. Čepel má 125 mm stejně jako ráže kanonů našich tanků. Tři šrouby spojující celou konstrukci, symbolizují jednotlivé tankové roty. Snad nejhouževnatějším prvkem na noži je sama jeho patka. Patka z čepu, který spojuje jednotlivé články pásů na tanku.  Prvek na noži tak pevný, že s ním zatlučete hřebík, nebo v případě nouze rozbijete sklo auta.  Každý drobný detail je doveden k dokonalosti.


Jméno Kontos je odkazem na zbraň jezdecké elity starověku a středověku, Katafraktů. Předchůdce tankových jednotek. Zbraň, kterou třímal každý jezdec. Zbraň, jež budila strach a úctu.

Tímto nožem jeho tvůrci vyjádřili úctu  73. tankovému praporu, především však jeho vojákům a vojákyním.

Tankový prapor děkuje společnosti Acta Non Verba – ANV a organizacím Československé obci legionářské, Nadaci pozemního vojska AČR a majorovi Romanu Hippíkovi za podporu a spolupráci.

S hrdostí Vám představujeme KONTOS - oficiální nůž 73. tankového „hanáckého“ praporu.

 

Nahoru