Úvodní stránka > Aktuality > V září jsme „bojovali“ na CAXu

V září jsme „bojovali“ na CAXu

Ve dnech 12. – 16. září 2016 se 48 příslušníků útvaru zúčastnilo v prostorách CSTT Brno cvičení s počítačovou podporou (CAX). Tento výcvik byl řízený Velitelstvím 7. mechanizované brigády a v roli cvičících se jej kromě našich příslušníků účastnili i vojáci partnerské brigády z Polska, kteří „bojovali“ v pozici 72. mechanizovaného praporu.

Cílem bylo procvičit štáb v řízení činnosti jednotek při vedení útočných a obranných operací, prověřit informační tok a funkčnost stálých operačních postupů pro řízení operace. Vzhledem k mezinárodnímu charakteru cvičení si náš štáb taktéž ověřil schopnost komunikace s nadřízeným stupněm a sousedy v anglickém jazyce.

Samotnému cvičení předcházela několikaměsíční příprava, během níž byla celá situace podrobně rozebrána a zplánována. Tato část byla završena zpracováním a vydáním bojového rozkazu velitele praporu, na jehož základě nařídili svou činnost velitelé rot a navazující prvky.

Podplukovník Ján Kerdík v rámci závěrečného hodnocení řekl: „Toto cvičení ukázalo, že díky postupům, které jsou v rámci štábu nastaveny, mohou i „noví příslušníci štábu“, kteří tvořili 70% cvičícího štábu, naplánovat a odřídit operaci. Je však nutné ve výcviku v této oblasti pokračovat a získané dovednosti a znalosti dále prohlubovat, abychom byli připraveni na blížící se certifikaci praporu.“ 

 

 

Autor: mjr. Petr Baránek, rtm. Helena Suralová

Zdroj fotografií: archiv CSTT Brno

Fotogalerie

Nahoru